O díle sv. Rostislava a sv. Cyrila a Metoděje se dočtete více v knížce s historickou studií od sv. Gorazda
a na našich cyrilometodějských stránkách
Velkomoravský kníže Rostislav se přičinil, aby byly položeny pevné základy duchovního života Slovanů a jejich kulturní samostatnosti, které přetrvaly dodnes. V období jeho panování přicházeli na území Velké Moravy misionáři, kteří více mysleli na politické zisky svých pánů, než na zvěstovaní učení Ježíše Krista. Moravané se proto zdráhali přijímat víru, kterou přinášeli tito misionáři, neboť se obávali, že s přijetím křesťanství by se mohli stát poddanými svých sousedů. Když se Rostislav stal panovníkem po prvním velkomoravském knížeti Mojmírovi okolo roku 846, chtěl zabezpečit pro svůj lid život v míru a bezpečí. Věděl, že zvěstování Evangelia může přinést ovoce jen tehdy, když slovanský lid bude vyučován ve srozumitelném jazyce. Obrátil se proto k římskému biskupovi se žádostí, aby vyslal na Velkou Moravu učitele, kteří by hlásali zvěst o spáse v Kristu ve srozumitelném jazyce. Římský papež však na jeho žádost neodpovídal a učitele neposlal. Tehdy se moudrý Rostislav po poradě s ostatními velkomoravskými velmoži se stejnou žádostí obrátil ke konstantinopolskému (cařihradskému) patriarchovi Fótiovi.
Císař Michal III. a patriarcha Fótios uvítali Rostislavovu prosbu a pověřili dva nejvýznamnější zvěstovatele Evangelia, Konstantina (Cyrila) a Metoděje, aby vykonali misii na Velké Moravě. Zbožný císař Michal III. podporoval nenásilné šíření křesťanství a kníže Rostislav ve své prosbě císaři napsal: „Od vás na všechny strany dobrý zákon vychází". Církev v Konstantinopoli se vyznačovala hlubokou vzdělaností, duchovními ctnostmi a velkým kulturním bohatstvím. Žádnému národu nebránila konat bohoslužby v jeho rodném jazyce a podporovala překládání Svatého Písma do jazyků různých národů, aby se všichni lidé dozvěděli o radostné zvěsti Evangelia.
Svatý Rostislav zemřel za svůj lid a Kristovu víru po krutých mučeních na neznámém místě roku 870. Církev si připomíná jeho památku 15./28. října. (Ikonografie sv. Rostislava)