|
|
Jurisdikce naší církevní obce: Olomoucko-brněnská eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku. Jsme jednou ze světových autokefálních pravoslavných církví. Toto společenství je sjednoceno vyznáváním stejné pravoslavné víry a posvátné tradice svatých Otců a sedmi všeobecných sněmů; dále má jednotu ve svatých Tajinách (svátostech) i v bohoslužebném řádu a dále žije ve vzájemném kanonickém uznávání a dle posvátných kanonických pravidel. Naše místní Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku je plně samostatná ve své správě a není podřízena žádné zahraniční církvi. Vrchním představitelem a hlavou místní církve je Jeho Blaženstvo vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých zemí a Slovenska.
V českých zemích jsou dvě eparchie, ve kterých tvoří ukrajinští věřící nadpoloviční část Božího lidu, o který pastýřsky pečujeme. Neomezujeme se jen na duchovní péči v oblasti bohoslužeb a svatých Tajin, ale naše pomoc přesahuje i k morální podpoře, kulturnímu zázemí, pomoci při integraci do společnosti i materiální a organizační podpoře (humanitární pomoc, dále pomoc při jednání s úřady apod.).
Naše jihlavská pravoslavná církevní obec se dlouhodobě (už více než 20 let) duchovně i morálně stará o lidi pocházející z Ukrajiny. Spolu s příchodem válečných uprchlíků tuto péči dle svých možností rozšiřujeme. Počet účastníků bohoslužeb stále roste a přílivem válečných uprchlíků se zdvojnásobil. Domovní chrám, který má kapacitu 40 - 50 lidí, je nyní při bohoslužbách zaplněný a bohoslužby tráví velká část věřících na schodišti ke kapli a v přístupové chodbě (kde alespoň naslouchají bohoslužbám díky ozvučení všech těchto prostor). Protože do našich dosavadních bohoslužebných prostor se již současný počet věřících nevejde, začali jsme už v loňském roce hledat řešení.
V roce 2023 se podařilo pokročit v jednání o získání kostelíku Svatého Ducha ve Smetanových sadech pro potřeby pravoslavných bohoslužeb. Záhy bylo jasné, že nepůjde jen o uspokojování duchovní potřeb ukrajinských věřících, ale o poskytnutí morální opory těmto vykořeněným lidem na poli kulturním. Kultura Ukrajiny je většinou úzce navázaná na církev a bohoslužby, církevní život a obyčeje. Proto bude mít otevření kostelíku k pravoslavným bohoslužbám pro věřící velký význam při pěstování a uchovávání jejich kultury. Domníváme se, že by to mohlo být pro ně morální oporou a zázemím, které bude napomáhat jejich integraci do české společnosti. Kostelík by jim zde měl připomínat kousek jejich domova, aby se jejich traumatické myšlenky na to, co se děje na Ukrajině, utěšily a posunuly pozitivním směrem. V kostelíku ale nehodláme vytvářet nějaké ukrajinské gheto. Bohoslužby je v naší církevní obci zvykem sloužit jak v jazyce církevně slovanském, jak je na Ukrajině rozšířeným zvykem, ale hlavně česky. Kázání a čtení z Bible jsou výhradně v českém jazyce. Církevní život naší obce se v žádném případě neuzavírá Čechům, jsme přece Českou pravoslavnou církví.
V souvislosti s kulturním rozměrem otevření kostelíka Svatého Ducha pro pravoslavné věřící jsme požádali o záštitu primátora města Jihlavy nad tímto projektem. Naše prosba se u pana primátora setkala se zájmem a vstřícným postojem. Od této záštity si slibujeme především vyslání signálu české veřejnosti, že státní správa podporuje Ukrajinskou kulturu a její pěstování v místní ukrajinské komunitě i její prezentaci vůči české společnosti. Dále myslíme, že záštita primátora vydává svědectví ve prospěch integrace Ukrajinců. Naší církvi to usnadní pastorační i kulturní práci v kostelíku Svatého Ducha, když veřejnost ví, že státní správa hledí na naše dílo vstřícně.
V rámci přípravy chrámového interiéru na paschální liturgii a na další služby v tomto chrámu jsme vyhlásili sbírku. Na přípravy a vybavení i budoucí větší opravy exteriéru můžete finanční prostředky určené na kostelík Svatého Ducha zasílat na bankovní účet, který výhradně pro tento účel Pravoslavná církevní obec v Jihlavě zřídila.
Číslo transparentního účtu vyhrazeného pro kostelík Svatého Ducha (u ČSOB): 321574486/0300
Na veřejně přístupné internetové bankovní stránce s výpisem z tohoto bankovního účtu můžete shlédnout finanční pohyby, které na něm probíhají.
Všem dárcům a sponzorům oprav a adaptací kostelíku Svatého Ducha rádi na této veřejné stránce poděkujeme, v chrámu na vnitřní nástěnce v předsíni můžeme umístit informační letáčky jejich firem
Níže uvádíme v bodech příklady naší pomoci uprchlíku, jejich pomoci nám a jejich integrace do života naší místní pravoslavné obce a potažmo do života české společnosti.
UBYTOVÁNÍ NA FAŘE
Od počátku konfliktu do konce června 22 jsme v jednom z našich bytů ubytovávali uprchlíky (jednalo se o cca 29 lidí, převážně ženy s dětmi). Všem se nám podařilo průběžně sehnat byty (za to vděčíme hlavně Bráně Jihlava a paní Saše Grace) a Kraji Vysočina děkujeme za příspěvek na solidární domácnost.
CO NABÍZÍME
- pravidelné bohoslužby (polovina v církevní slovanštině, polovina česky) a s tím spojené svaté tajiny (svatby a křty) a další obřady dle potřeby (pohřby apod.); počet věřících na bohoslužbách se o poznání zvýšil (v neděli na liturgii je nyní běžně 70-100 lidí)
- loňskou Velikonoční jitřní bohoslužbu, o půlnoci ze soboty na neděli, jsme museli sloužit zapůjčeném v kostele u Ignáce, neboť bychom se k nám nevešli. Přišlo neuvěřitelných přes 1000 lidí. Někteří se do kostela již nevešli a stáli na náměstí (viz foto).
- dopolední Velikonoční liturgie byla již u nás v církevním domě. I sem přišlo 200 - 300 lidí (viz foto).
- křty (zvýšil se rapidně počet křtů dětí uprchlíků)
- svatby (církevní i na Magistrátu), opět, sledujeme nárůst počtu svateb zvláště u uprchlíků
- s válkou na Ukrajině se zvýšil zájem o zádušní bohoslužby
- koledování na svátek Narození Páně a kropení bytů na svátek Křtu Pána v Jordáně (navštívili jsme za 1 měsíc celkem cca 60 bytů převážně uprchlíků; většina z nich byla hluboce dojata a někteří i plakali steskem po své zemi a radostí, že jsme jim jejich tradiční zvyky alespoň tímto způsobem zajistili)
- uprchlíci mohou u nás najít informace o fungování CPIC, Fpointu, Úřadu práce a KACPU, se kterými jsme a stále spolupracujeme
- uprchlíkům ještě částečně pomáháme (např. zajistit opraváře, zavolat do práce kvůli pracovní neschopnosti, poradit v různých situacích) nebo zprostředkováváme kontakt s Fpoint ohledně škol a školek, platby z internetového bankovnictví, solidární domácnost (to již okrajově)
- víc již pro práci na faře i vzhledem k většímu počtu věřících nezvládáme konat (dříve se jednalo i o komunikaci se školou, doprovod k lékařům, zajištění humanitární dávky, komunikaci se zaměstnavateli, bankovní záležitosti, komunikaci s majiteli bytů apod.); chceme proto poděkovat CPIC a organizaci Klubíčko, že tuto agendu převzali.
DALŠÍ POMOC A UKRAJINSKÝ DŮM
- uprchlíci dále u nás na faře mohli po dobu cca půl roku od začátku války najít materiální pomoc (oblečení dětské, boty, jídlo, nápoje); zbylé věci byly převezeny do Humanitárního centra na Březinkách, které zajistila paní Musilová
- v rámci otevření Ukrajinského domu, jehož existence nám v mnohém pomohla, jsme zajišťovali vysvěcení spodní části domu a poskytli jsme Bibli a jiné duchovní knihy
JAK UKRAJINCI POMÁHAJÍ NÁM
- pomáhají s výrobou svíček
- pomáhají s úklidem a opravami na faře
- pomáhali s vařením jídlla pro bezdomovce, přispívali finančně či dodávali potraviny
- pomáhají dle svých profesí při údržbě našeho církevního domu
- pomáhají samotnou svou existencí, je to pro nás radost, vidět hojný počet věřících, kteří se také připojují ke zpěvu bohoslužebných hymnů v církevní slovanštině, která jim připomíná domov
CO PLÁNUJEME - Pascha Kristova
- letošní Velikonoční svátky (které jsou o týden později než u římských katolíků) plánujeme opět: o půlnoci ze soboty 15. dubna na neděli 16. dubna v kostele u Ignáce
- dopolední Paschální liturgii budeme sloužit v neděli 16. dubna v kostelíku Svatého Ducha v parku u zimního stadionu
KOSTELÍK SVATÉHO DUCHA
- je nám přislíben převod kostelíka Svatého Ducha ve Smetanových sadech z Římsko katolické církve na Pravoslavnou církevní obec v Jihlavě (k nám do domovní kaple se již nevejdeme - viz foto)
- kostelík by měl být na nás převeden v horizontu měsíců
- již nyní tam můžeme sloužit a konat úpravy
- chtěli jsme v této souvislosti poprosit o pomoc všechny, kteří by rádi Ukrajincům pomohli
Fotografie příležitostně pořizované ze života naší farnosti můžete shlédnou zde.
ZA PŘÍPADNOU POMOC A PODPORU VŠEM MOC DĚKUJEME!!!