Pravoslavná církevní obec v Jihlavě

Kostelík Svatého Ducha

Adresa úřadu duchovní správy: Masarykovo nám. 92/4, JIHLAVA 586 01
(viz mapa)

Souřadnice kostelíka Svatého Ducha - GPS:
49.3973516N, 15.5847677E

IČO 69648557

Telefonní číslo: 567 309 264
(v mezinárodním tvaru: +420 567 309 264)
Fax: (+420) 234 265 183

Číslo transparentního účtu vyhrazeného pro kostelík Svatého Ducha u ČSOB: 321574486/0300
Nahlédnutí do účtu

Pro dárce, kteří si přejí nezveřejňovat své jméno, je tu starý farní účet u ČSOB: 155235162/0300
(Do zprávy pro příjemce, napište: Kostelík)

E-mail pro veřejnost:

Duchovní správce: prot. Jan P. Baudiš

Prohlášení o ochraně osobních údajů (GDPR) v PDF


Facebook


Jurisdikce naší církevní obce: Olomoucko-brněnská eparchie Pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku

O nás: jsme jednou ze světových autokefálních pravoslavných církví. Toto společenství je sjednoceno vyznáváním stejné pravoslavné víry a posvátné tradice svatých Otců a sedmi všeobecných sněmů; dále má jednotu ve svatých Tajinách (svátostech) i v bohoslužebném řádu a dále žije ve vzájemném kanonickém uznávání a dle posvátných kanonických pravidel.

Naše místní Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku nepodléhá Ruské pravoslavné církvi, je plně samostatná ve své správě a není podřízena žádné zahraniční církvi. Nejvyšším představitelem a hlavou místní církve je Jeho Blaženstvo vladyka Rastislav, arcibiskup prešovský a metropolita českých zemí a Slovenska.

Pravoslavné křesťanství používá starobylý byzantský obřad (oproti západnímu obřadu je starší a delší). Většina pravoslavných křesťanů liturgicky používá tzv. starý kalendář (juliánský kalendářní styl), který je posunutý oproti občanskému kalendáři o 13 dnů.

O historii Pravoslaví v Jihlavě si můžete u nás přečíst zde.

Bohoslužebný jazyk a kalendář. Zde v Jihlavě konáme bohoslužby částečně v jazyce českém a částečně ve starobylém jazyce církevně-slovanském (vycházejícím z cyrilometodějské staroslověnštiny, jak byla hlahoským a cyrilským písmem kodifikována na Velké Moravě sv. Cyrilem po r. 863). • Církevní život naší pravoslavné obce se řídí starým juliánským kalendářem (nový gregoriánský kalendář je o 13 dní posunutý).

Naše eparchie k aktuální situaci ve světě:

Agresi ze strany Ruské federace proti Ukrajině odsoudil za naši eparchii (diecézi) biskup Izaiáš ve veřejném dopisu zaslaném ukrajinskému velvyslanci v České republice, který byl publikován na oficiálních webových stránkách Olomoucko-brněnské eparchie zde: www.ob-eparchie.cz

Dopis byl za naši eparchii zaslán na velvyslanectví Ukrajiny s požehnáním našeho eparchiálního archijereje vladyky Simeona, arcibiskupa olomoucko-brněnského. K tomuto stanovisku se připojil i sbor eparchiálního duchovenstva na své konferenci. Bylo zde přijato usnesení, které si můžete přečíst na stránkách Olomoucko-brněnské eparchie zde: ob-eparchie.cz

O kostelíku Svatého Ducha

Kostel Svatého Ducha (původně Nejsvětější Trojice, zasvěcení bylo záhy změněno) byl postaven v roce 1572 jako hřbitovní, sloužící novému jihlavském pohřebišti založenému na Špitálském předměstí v roce 1559. Původní renesanční a manýristická stavba byla zničena (jako mnohé další budovy na jihlavských předměstích) za švédské okupace v roce 1645. Znovu vystavěn byl strahovskými premonstráty v roce 1661 v barokním slohu. V roce 1868 byl hřbitov zrušen. V roce 1891 byla zbourána hřbitovní zeď a plocha bývalého hřbitova byla přeměněna na park. V roce 1892 byl kostel novobarokně upraven podle projektu architekta R. Völkla. (Zdroj)

Jedná se jednolodní orientovanou stavbu s odsazeným, trojboce uzavřeným presbytářem. Nad západním průčelím je dřevěná zvonice. Plášť kaple podpírají pilíře, které se skládají z volutových postamentů, kónických dříků a volutových nástavců. Nad západním průčelím je výrazný trojetážový volutový štít s pyramidami na bocích. Milan Caha (zdroj: Samek B.: Umělecké památky Moravy a Slezska 2, J/N, Academia, Praha 1999)

Více k historii viz níže na stránce.

Trochu podobný kostelík stojí i na Ukrajině. Illinskaja cerkva - je ve stylu tzv. ukrajinského baroka. Obrázek kostelíku se dostal dokonce i na pětihřivnovou bankovku. (Viz na wikipedii)


Dílo morálně-kulturní pomoci cizincům pravoslavného vyznání,
jejich lepší integrací do české společnosti
a nad obnovou života tohoto kostelíku

Nad tímto dílem převzal záštitu primátor statutárního města Jihlavy.

V posledních letech značně vzrostl počet pravoslavných věřících v Jihlavě a s příchodem válečných uprchlíků vzrostl dvojnásobně. Do současných bohoslužebných prostor našeho domovního chrámu se již věřící nevejdou a tráví bohoslužby na přístupovém schodišti a chodbě. V roce 2023 byla pravoslavným věřícím nabídnuta možnost začít sloužit v nyní nevyužívaném kostelíku Svatého Ducha ve Smetanových sadech. Pravoslavní věřící začali s povolením majitele kostelíku provádět úklidové práce, abychom zde mohli na letošní Paschu vykonat sváteční liturgii. S dosavadním majitelem, kterým je Římskokatolická farnost u kostela sv. Jakuba Jihlava, nyní probíhají jednání o převodu tohoto kostelíku na Pravoslavnou církevní obec v Jihlavě.

SBÍRKA na kostelík Svatého Ducha

V rámci přípravy chrámového interiéru na paschální liturgii a na další služby v tomto chrámu jsme vyhlásili sbírku. Na přípravy a vybavení i budoucí větší opravy můžete finanční prostředky určené na kostelík Svatého Ducha zasílat na bankovní účet, který výhradně pro tento účel Pravoslavná církevní obec v Jihlavě zřídila.

Číslo transparentního účtu vyhrazeného pro kostelík Svatého Ducha (u ČSOB): 321574486/0300
Na veřejně přístupné internetové bankovní stránce s výpisem z tohoto bankovního účtu můžete shlédnout finanční pohyby, které na něm probíhají.

Účet byl původně z provozních důvodů zřízen na jméno účetní Pravoslavné církevní obce, sestry Anežky Mandelíkové, která má písemné pověření (zde) od Pravoslavné církevní obce v Jihlavě k zajištění a spravování účtu na potřeby kostelíku Svatého Ducha. Na internetové bankovní stránce s výpisem z tohoto starého bankovního účtu můžete shlédnout finanční pohyby na něm.

Aby si dárci mohli své příspěvky odčítat od svých daní, založili jsme pro sbírku darů na kostelík Svatého Ducha nový transparentní účet, který je církevní a jeho majitelem je přímo Pravoslavná církevní obec v Jihlavě (od 24. 3. 2023). Finanční prostředky, které dorazily na starý účet, jsou samozřejmě také použity na zajištění prací na kostelíku Svatého Ducha. Opakujeme, že pro kostelík Svatého Ducha je číslo nového transparentního bankovního účtu u ČSOB: 321574486/0300

Kordinátory těchto prací byli za naši církevní obec jmenováni: diákon Lazar a sestra Anežka Mandelíková (účetní).
Kontakt: 774 367 964

Děkujeme všem, kteří prací, finančně i jinak pomohou! Prosíme o modlitbu za toto dílo!


PRAVOSLAVNÉ BOHOSLUŽBY V JIHLAVĚ

Než se podaří kostelík Svatého Ducha adaptovat a zařídit pro službu svaté liturgie, budou se konat nedělní bohoslužby jako doposavad v domovním chrámu sv. Václava a Ludmily na Masarykově nám. 92/4

Historie kostela Svatého Ducha

Stručný historický obraz památky vytvořil roku 1926 svého času známý jihlavský politik a novinář Bohumír Bradáč: „Návštěvník sadu si dnes téměř ani neuvědomuje, že se prochází po bývalém hřbitově, z něhož zůstal jen kostelík sv. Ducha jako pamětník minulých dob. Hřbitov město zřídilo roku 1559, když nedostačoval hřbitov u sv. Jakuba,“ uvedl novinář. „Kostelíček sv. Ducha byl postaven roku 1572, ale byl pobořen hned na počátku švédské okupace roku 1645. Potom opět byl opraven roku 1661, jak označují římské číslice v latinském nápisu. Mrtvé sem pohřbívali do roku 1867 a v roce 1898 byl proměněn hřbitov v sad,“ shrnuje Bohumír Bradáč. (Z článku Stanislava Jelínka)

Podrobněji

Renesanční kostelík sv. Trojice z roku 1572 byl postaven na nově založeném hřbitově a ještě v témže století bylo jeho zasvěcení změněno na sv. Ducha. Za švédské okupace byl téměř zničen a musel být v roce 1661 znovu vystavěn, tentokrát v manýristickém duchu. Obnoven byl strahovskými premonstráty roku 1661 ve stylu manýrismu. Sloupový štít s volutovými křídly a nová věž byly zbudovány v roce 1720. 10 let poté, co byl v roce 1858 opraven a vymalován byl v jeho okolí zrušen hřbitov a pozemky bývalého hřbitova včetně domku hlídače přechází do majetku města. Zbouráním hřbitovní zdi i vstupní brány se tento prostor stal v roce 1891 parkem. V roce 1892 byl kostelík na náklady města novobarokně upraven a do interiéru kostela bylo umístěno 12 náhrobních kamenů ze zrušeného hřbitova, kde jsou dodnes.

Přilehlý starý hřbitov byl tedy zrušen v roce 1868. Hřbitovní zdi byly strženy roku 1891 a někdejší hřbitov se začal měnit v park. Nákladem města, jež se stalo vlastníkem zrušeného starého hřbitova, byl kostel podle projektu architekta Richarda Völkla novobarokně upraven. Dalších oprav se dočkal ve 30. a v 90. letech 20. století. (Wiki)

Kostel Svatého Ducha se nachází ve Smetanových sadech.

Sady byly založeny roku 1891, kdy na místě zrušeného hřbitova došlo k vysázení stromů. Později přibyla síť cest a laviček. V srpnu 2007 při sochařském symposiu, které pořádala Střední grafická škola Jihlava ve Vysoké u Jihlavy, vznikla pětice soch, dnes umístěná v parku. Tyto sochy nahradily soubor od sochaře Jana Václava Prchala – jednalo se o alegorii čtyř ročních období a hudby, které od roku 1775 tvořili výzdobu Karlova zámečku v Pávově u Jihlavy a od roku 1923 byly umístěny ve Smetanových sadech. Po rekonstrukci byly původní sochy přesunuty na dvůr jihlavské radnice. (Zdroj informací: www.y-port.cz)

Kostelík Svatého Ducha stojí ve Smetanových sadech v Jihlavě (adresa: ulice J. Masaryka 1664)